Coraz to więcej pań, które rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma istotne kłopoty z mięśniami dna miednicy. W głównej mierze, są to komplikacje z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły nieco swoje miejsce po porodzie.

jajeczko wibrujące

Do niedawna był to temat tabu oraz mało jaka z kobiet decydowała się mówić o swoich problemach po porodzie. Często wydawało im się, że jest to problem natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Dzisiaj jednak lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, także w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się dużo o tym, jakie są w stanie pojawić się skutki porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się też u kobiet, jakie rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Przeważnie u nich pojawia się następnie ból w dole brzucha oraz komplikacje ze współżyciem. Bez wątpliwości, nie musi być to normą i niektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, mimo to ogromny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą można podjąć wybitnie błyskawicznie po porodzie. Im szybciej jest taka szansę, tym przyzwoiciej, bo ćwiczenia przynoszą w owym czasie lepsze rezultaty. W trakcie fizjoterapii, wykonuje się różnorodnego rodzaju ćwiczenia, jakie mają wzmacniać mięśnie oraz sprawiać, że będą się one w właściwy sposób kurczyły. Poza tym, bardzo znaczącą kwestią są także treningi oddechowe, które trzeba w następnej kolejności jak na ogół powtarzać. Na dodatek, pacjentki uczą się też, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która powinna pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest w głównej mierze damom, które miały więcej porodów. Są w stanie jednak z niej korzystać również panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeżeli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Co poniektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia ma być obowiązkowa po porodzie, tak jak w przypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezmiernie szybko zezwala ona wrócić do normy i czuć się przyzwoicie. Dużo pacjentek deklaruje, że dzięki takim treningom są w ostateczności w stanie wyprostować się oraz wykonywać cięższe czynności, które do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu czy też dokuczliwości bólowe. Lekarz ma okazję na fizjoterapię wypisać skierowanie. Jest także możliwość skierowania z takich zajęć i ćwiczeń odpłatnie, w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.