Świetna włoska restauracja
Pragniesz dobrze zjeść? Spośród szerokich opcji, jakie daje europejska sztuka kulinarna na atencję zasługuje włoska kuchnia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kuchnia włoska to mnogość smaków, kolorów i duża dawka składników odżywczych.

Tradycyjne włoskie przyprawy

Typowemu Polakowi kuchnia włoska, kojarzy się przede wszystkim z makaronem i pizzą oraz czasem z winem. Tymczasem włoska kuchnia to też takie pyszności jak słodkie desery czy oliwki.

Podstawowe włoskie dania

Pasty to podstawa kuchni włoskiej. We Włoszech gotuje się makarony w kilkudziesięciu rodzajach. Praktycznie trudno wymyśleć składniki których nie da się dołączyć do tej potrawy. bianca restauracja kraków Owoce morza, dodatki mięsne i rożnorodne warzywa, powodują, że makarony można jeść każdego dnia.

Następną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wbrew pozorom nie została ona wymyślona we Włoszech tylko z Grecji. Znana jest jednakże jako włoska potrawa. Dobra pizza włoska to cienkie ciasto i niezbyt duża ilość dodatków. Najprostsza jej wersja to margharita z mozarellą. Krucha pizza to rozkosz podniebienia, ale również ogromna ilość kalorii. Uważaj na nią, jeśli masz zamiar być „fit”.

Włoskie jedzenie to coś więcej niż jedynie pizza i pasta. To również risotto, gnocchi, piada oraz szeroki wybór słodyczy – takich jak tiramisu czy panna cotta. Odwiedzając restaurację włoską nie warto zapominać o winie czy o wspaniałych serach- ricotty, mascarpone oraz grana padano.
Zobacz film