Smaczna włoska restauracja – jakie powinna mieć cechy

Restauracje włoskie to w Polsce najczęsciej spotykany rodzaj restauracji. Cenimy włoskie jedzenie gdyż jest smaczne, pożywne oraz ładnie wygląda na talerzu. Z całą pewnością najczęściej decydujemy się na włoskie makarony. Bardziej wrażliwi konsumenci smakują równie pyszne dania – risotto, gnocchi i desery włoskie.
Rozglądając się za prawdziwą włoską restauracją należy zwrócić uwagę na kilka elementów: czy restauracja stosuje włoskie składniki, czy w menu można znaleźć też nie tak typowe dania, czy lista win, zawiera typowo włoskie trunki. Włoskie potrawy to duża różnorodność oraz jedzenie z różnych części Włoch. Dobra włoska restauracja stworzy naturalnie włoski klimat.

Kuchnia włoska jest nieskomplikowana, ale to nie oznacza, że jest mniej smaczna Z pewnością można stwierdzić, że jest to jedna z najsmaczniejszych kuchni europejskich .

Aromatyczne wina włoskie

Żadna szanująca się knajpka włoska, która pretenduje do bycia klasycznym punktem na gastronomicznej mapie regionu, nie może ignorować wina. Obiad koniecznie powinien obejmować też trunek. Kieliszek białego wina to dla Włocha norma. restauracja włoska Bianca Kraków Najbardziej typowe wina włoskie to montepulciano d’abruzzo z Abruzji, lombardyjskie franciacorta a także pantelleria z Sycylii. Włoska restauracja – jeśli rzeczywiście ma być postrzegana jako typowa włoska trattoria, musi posiadać szeroką kartę win.

Charakterystyczna włoska restauracja

Mając ochotę zrozumieć fenomen włoskiego gotowania bez cienia wątpliwości warto odwiedzić restaurację, która jest w stanie podać nie tylko pasty i pizzę.
Zobacz film